Müzik

Brutal Vokal Nedir? Nasıl Yapılır?

Brutal Vokal Nedir?

Brutal vokal kelime anlamı olarak sert,acımasız,vahşi demektir.Black Metal,Death Metal gibi müzik türlerinde sıkça rastlanmaktadır.

Hırıltılı ses çıkarılması ile ortaya çıkan Brutal Vokal türü zaman içerisinde daha kalın sesler ile yapılarak farklı ses stilleri oluşmasına sebep olmuştur.İlk örnekleri 1985 yılında kurulan ve 1995 yılında dağılan ünlü ingiliz grubu Carcass grubunun solisti Bill Steer sayesinde görülmüştür.

Brutal Vokal’in İlk Örnekleri

  • Carcass – Bill Steer
  • Cannibal Corpse – Six Feet Under
  • Torture Killer – Chris Barnes
  •  Morbid Angel – David Vincent
  • Suffocation – Frank Mullen

Zaman içerisinde farklı brutal vokal örnekleri görmek mümkün.Müziklerin değişmesine ve vokal türüne uygunluk sebebi ile farklı stilde vokal türleri oluşmuş oldu.

Bunlardan bazıları şu şekilde sıralanabilir;

Morbid Angel grubu başta olmak üzere birçok büyük grupta bas gitarist olarak görev yapan David Vincent Scream vokal türüne daha akın bir ses kullanırken, Cannibal Corpse grubu üyesi Chris Barnes , Guttural vokal tarzında aşırı kalın sesler içeren bir brutal vokal ses kullanmıştır.

Farklı müzik türlerinde farklı ses stilleri kullanılırken Trash metal müzik türünde genellikle Scream vokal türünde sesler daha çok kullanılmaktadır.

Brutal Vokalin en önemli özelliği sert olması denebilir.Bu sertlik sesin kalınlığına göre değişebilmektedir.

Brutal Vokal Nasıl Yapılır?

Öncelikle belirtmek isterim ki brutal vokal yapmak iyi bir eğitim ile olacaktır.Ayrıca ergenlik döneminde bulunan arkadaşlarımızın denememelerini tercih ederim.Ses tellerinin zorlanması hırpalanması ve kalıcı hasarlar oluşması büyük bir risktir.

Brutal vokal için ses yapınızın buna kesinlikle uygun olması gerekmektedir.Her isteyen bu ses türünü yapabilir diye bir kural yoktur.

Brutal vokal için temel ders niteliğinde bazı tiyolar vermek gerekir ise;

Fırsat buldukça her an ısıracak köpek gibi hırıltılı sesler çıkarabilirsiniz.

Soğuk şeyler içerek boğazlarınızı üşütmeyin.Bunun size hiçbir avantajı olmayacak ve ses çalışması yaparken öksürmenize sebep olacaktır.

hiiii” şeklinde ses çıkararak bu sesi titretme ve hırıltı ile birleştirmeniz gerekmektedir.

hüüü” şeklinde çıkaracağınız ses ile bu egzersizleri bir adım ileriye taşıyabilirsiniz.

Bu sesleri çıkarırken oluşacak boğaz tahrişlerine hazır olmalısınız.Fazla zorlamayın.

Ses çalışması yaparken diyafram kullanmak çok önemlidir.

Ses tellerinizi hazırlarken oluşacak tahrişleri en aza indirmek için pastil emebilirsiniz.

Diyafram üzerinden nefes alarak Death metal vokallerinin derin hırıltılarını yaratmak için havayı sadece akciğerlerinizden ziyade diyaframınızdan atmanız gerekir. Büyük bir nefes alarak ve karnınızın şişmesine izin vererek başlayın. 

Nefesinizi diyaframınızdan yukarı doğru itin. Vücudunuzdan gelen rüzgar gibi görünmesi için havayı ağzınızdan bastırmak için diyaframınızın kaslarını kullanın. Ses tellerinizi henüz kullanmayın, böylece havanın göğsünüzden değil diyaframınızdan geldiğinden emin olabilirsiniz.

Bunlar temel tespitler olsa da brutal vokal konusunda deneyimli kişilerden eğitim almanız sizin için avantajlı olacaktır.Kendi başınıza yapacağınız egzersizlere dikkat etmenizi öneririm.

Kaynak
WikihowWikipedia
Daha Fazla Göster

Okumadan Geçme

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu