Gitar Programları

Guitar Rig Ayarları Resimli Anlatım

Guitar Rig ayarları ile daha iyi müzik yapabilirsiniz.

Guitar Rig Kullanımı resimli anlatımı için öncelikle Gitar Amfisi Modelleme Yazılımlarını öğrenmek sizin için faydalı olacaktır. Bu yazıyı okuduğunuzu varsayarak makalemize başlayalım.

Guitar Rig 5

Native Instrument firmasının ürünü olan Guitar Rig sanırım en çok bilinen amfi modelleme programlarının başında geliyor. Bunda kullanımın kolay olması ve her türlü ton ihtiyacınıza cevap veren çok yönlü bir yapısının olmasının payı büyük.
Guitar Rig 5 içinde Marshall, Peavey, Soldano, Orange, Vox gibi 18 adet amfi modellemesi bulunuyor.

Telif hakları nedeniyle bunlar gerçek isimleri ile kullanılmamış. Bunun yerine Van51(Peavey 5150), Hot Solo+ (Soldano SLO100), Citrus (Orange OD120), Gratifier (Mesa Boogie Dual Rectifier), Twang Reverb (Fender Twin Reverb), Plex (Marshall 1959 SLP), Ultrasonic (Bogner Überschall) gibi isimlendirmeler yapılmış. Kabin ve mikrofon markalarıda aynı şekilde benzer fakat farklı isimlerle adlandırılmış.

Guitar Rig 5 ile gelen Control Room Pro olarak adlandırılan kabin simültörü 28 farklı kabini, 13 farklı mikrofon ile farklı pozisyonlarda mikrofonlayabilme olanağı tanıyor. Phase ve Room ayarlarıda yeni yeni gelen özelliklerden biri. Aynı zamanda 8 adete kadar farklı kabin ve mikrofonu aynı anda kullanabiliyorsunuz. Ayrıca Control Room Pro da RedWirez IR’leri kullanıldığınıda belirtmekte fayda var.

Ayrıca 13 farklı Distoriton, 6 farklı Delay, 8 farklı Reverb, 8 Modülasyon gibi 48 farklı efekt ve buna ek olarak Looper ve Splitter gibi araçlar bulunmakta. Böylece program, yaptığınız müzik türüne uyum sağlayacak tüm efekleri içinde bulunduruyor.

Şimdi gelelim Guitar Rig isimli amfi modelleme programımızın kullanımına.

Global Header Alanı

Guitar Rig Kullanımı Resimli Anlatım

 

 

Programımızın bu alanı hemen sağ üst kısımda bulunuyor ve ses giriş çıkışlarını ve bilgisayarımızın çalışma yüzdesini görüyoruz.

Kaçırmayın !!!  Guitar Pro Nedir? Nasıl Kullanılır? En Detaylı Rehber Kaçırmayın

Ben şahsen Gate potunu tamamen kapatıyorum bu şekilde Hi-Gain tonlarda daha uzun sureli ses alıyorum.

İşlemci yüzdesinin hemen sağında bulunan HI kutucuğunu işaretlediğiniz de performans daha da artacak ancak bilgisayarın kullanma yüzdesi de doğru orantılı olarak artacaktır.

In kısmında sesin giriş kısmı görüntülenir. L/R iki giriş anlamında kullanılır yani sağ ve sol ses girişi L//R ışıklarından hangisi açıksa ses kanalı olarak orası seçilir  gitar yada bass gitar çalıştıracaksanız tek kanal üzerinden gitmeniz daha iyi olacaktır ki zaten gitarlarımız mono ses çıkışlıdır.

Out kısmında ise sesin çıkış kanalını belirliyoruz. Limit yazısının ışığını açtığımızda Out kısmında ki bar ne seviyedeyse o seviyeye kadar çıkış gücü verir ışıkları tamamen kırmızıya çıksa da ses çıkışı bozulmaz.

Ben iki değeri de sonuna kadar açıyorum ancak out kısmında kesinlikle limitleyiciyi kullanın yoksa ufak cızırdamalar duyabilirsiniz.

Side Kick Bölümü 

Bu bölümde ise Guitar Rig 5 içerisinde bulunan hazır presetler, components yani eklentiler ve ayarlar sekmesi bulunmakta.Guitar Rig Kullanımı Resimli Anlatım

Preset Browser

Bu bölüm hazır presetlerin yani  belirli ses tonlarına göre hazırlanmış içerisindeki amfi markalarına göre ayarlanmış hazır kalıplar mevcuttur.Buradan  sırasına göre yada kategorisine göre herhangi bir presete tıkladığımız da  o seçenek içerisinde yazılmış tonlara ulaşırız. Bu seçeneklerden beğendiğiniz tonlara Rating kısmından yıldızla puanlayarak daha sonra hangi ton iyiydi beğenmiştim diye aramanıza da gerek kalmaz.

Components Browser

Bu bölüm Amfi,Kabin,Preamp,EQ Reverb vs gibi tüm parçaların bulunduğu kısımdır.Buradan kategorilerinden seçtiğiniz cihazı sürükleyerek sağ tarafa getirdiğinizde o cihazın özelliklerine ve yapacağınız ayarlara göre ton üretmiş olacağız.

Guitar-Rig-Component1Sırasıyla;

Amplifiers : Gitar ve Bass Amfileri

Cabinets : Amfi Kabinleri

Delay & Echo : Gecikme ve Echo

Distortion : Overdrive ve Fuzz Pedallarının olduğu bölüm

Kaçırmayın !!!  Gitar Amfisi Modelleme Yazılımları

Dynamics : Kompresör ve Sınırlayıcılar

EQ : Tüm ekolayzer cihazları analog yada dijital hepsi bu bölümde

Filters : Ses Filtreleri ve Wah-Wah Pedalların olduğu kısım

Modifier : Programlanabilir Parametre değiştiriciler (Örneğin; Çaldığınız sesin belirli ms zamanda tonunu değiştiren aletler) İncelerseniz seveceğiniz bir kısım.

Modülation : Zaman ve kademesine bağlı Modülasyon efektleri

Pitch : Titreşime dayalı efektler

Reverbs : Basit olarak yankı efekti diyebiliriz.

Special FX : Uzaylı muzaylı değişik ses efektleri ayarlayabilirsiniz.

Tools : Diğer gelişmiş araçlar.

Aslında anlatılacak daha çok şey var belki ilerde yazıyı düzenleyerek detaylı anlatırım ancak şunu söyleyebilirim Guitar Rig 5 Piyasadaki en güçlü 2 yada 3 Gitar Amfi Simülator programlarından birisi.

Severek Ailece Kullanıyoruz. 🙂

İlgili Makaleler

4 Yorum

  1. Sonunda gitar rigle alakalı duzgun bi makale bulduk.
    Daha detaylı incelemeler bekleriz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu