Haberler

Gibson Flying V Tasarımı Patent Davasını Kaybetti

Flying V kasa tasarımı artık Gibson'a özel olmayacak.

Gibson gitar markasının en çok beğenilen modellerinden birisi olan Flying V kasa 1960’lardan sonra iyice ün kazanmış ve çok popüler olmuştu.

Aynı kasa yapısını üreten bir başka firma olan Warwick / Framus  gitar markası tarafından mahkemeye verilmişti.

Sebep ise AB kanadında aynı kasa yapısının sadece Gibson tarafından üretilmesinin yanlış olduğu düşüncesiydi.

ABD tarafında Gibson Flying V kasa yapısının fikri mülkiyet hakkını elinde barındırsa da Guitar.com’a göre , AB Genel Mahkemesi İkinci Dairesi “ itiraz edilen ismin tescil başvurusu yapıldığında V şeklinin sektörün norm ve geleneklerinden önemli ölçüde ayrılmadığına karar verdi.

Gibson 2010 yılında AB ülkelerinde Flying V kasa gitarın fikri mülkiyet hakkı için başvurmuş ve bu başvuru kabul edilmişti.

2014 yılında ise Warwick / Framus gitar markası karşı dava açmıştı. 2016 yılında yapılan başvuru kabul edilerek Gibson firmasının Flying V kasa yapısının tek sahibi olamayacağı yani bu kasa yapısının Gibson tekelinde olamayacağına karar verdi.

Gibson karşı itiraz davası açsa da 2018 yılında bu itirazı kaybederek AB ülkelerinde Flying V kasa yapısında farklı markalarında gitar satabileceği anlamına geliyor.

Mahkeme 1958 yılında piyasaya çıkan Flying V kasanın 50 yıl boyunca sektörde büyük ilgi görmesine rağmen geniş bir kitleye sahip olan gitar piyasasında sadece Gibson’ın söz sahibi olamayacağına hükmetti.

Anlaşılan AB ülkelerinde satılabilecek olan Flying V kasa tipinde bir çok marka görebileceğiz.

Bu karar sadece Gibson Flying V kasa modeli için geçerli olup köprü,manyetik,elektronik aksesuarların hala mülkiyet hakkı Gibson’a aittir.

 

Kaçırmayın !!!  250 BPM Hızında Robot Gitar "Circle Guitar"
Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı