Genel

Gitar Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Gitar Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Yeni bir gitar almadan önce ilk dikkat edilmesi gereken nokta ne tür bir gitar istediğinizi belirlemiş olmanızdır. Her gitar farklı bir çalım tarzına ve müzik tarzına hitap eder. Gitara yeni başlayanlar için kafa karıştırıcı gibi gözükse de aslında belli başlı adımları takip ettiğiniz takdirde bu konu son derece kolay bir şekilde çözülür.

Sap Türü ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Gitarınızı seçerken ilk olarak sap türüne bakmalısınız. Gitar çalma deneyiminizi doğrudan etkileyebilecek olan sap türü belirli özelliklere sahip olmalıdır. Gitar sapındaki perdeler, yani nota aralıklarını belirleyen metal çubuklar bulunur. Çubuklar sapın ahşap kısmının dışına taşmamalıdır.

Sapın pürüzsüz olması, işçiliğinin temiz ve düzgün olması da önemlidir. Satın alacağınız gitarın bu özelliklere sahip olup olmadığını anlayabilmenin iki ayrı yolu vardır. İlk olarak elle ve gözle kontrol ikinci olarak ise güvenilir markaları tercih etmektir. En iyi gitar markaları arasındaki birçok firmanın üretimi son derece kaliteli olduğundan dolayı sap konusunda sorun yaşamazsınız. Fakat yine de hangi sap türünün sizin ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğini de önceden belirlemiş olmalısınız.

Gitar sapı üzerinde kontrol edilmesi gereken bir diğer nokta tellerin yüksekliğidir. Teller gitarın klavyesinden çok yüksek olduğu zaman ton ve çalım açısından problem ortaya çıkabilir. Notalar düzgün şekilde basılamaz. Akorları çalabilmek için daha fazla çaba harcamanız gerekebilir. Bu durum ellerinizin daha hızlı yorulmasına sebep olabilir.

Fiyat Karşılaştırması

Bu ve benzeri sorunlar tellerin aşırı alçak olduğu zamanlarda da ortaya çıkabilir. Teller aşırı düşük olursa sürtünme ortaya çıkar. Sürtünme seste probleme yol açar. Yeni gitar satın alırken akort kulaklarının kalitesi de önemlidir. Tellerin bağlandığı ve gitarın akort edildiği kulakları mutlaka detaylı bir şekilde kontrol etmelisiniz.

Kaçırmayın !!!  Karakalem Çalışmaları Yapmak İster misiniz?

Kalitesiz kulaklar, gitarın akordunun sürekli olarak kaymasına sebep verebilir. Şarkının ortasında akort kaçması müzik yapma zevkinizi kaçırabilir. Bu sebeple, kolay ve doğru akort yapmak için kaliteli akort kulaklarına sahip ürünlere yönelmelisiniz. Ayrıca gitarın üretildiği ülke ve üretiminde kullanılan ağaç ve diğer materyallerinin özelliklerini de detaylı şekilde araştırmalısınız. gitarparca.com adresinden son olarak gitar fiyatları araştırması yapabilirsiniz. Yeni bir gitar almayı düşünüyorsanız https://www.gitarparca.com/gitar-modelleri-fiyatlari adresini ziyaret edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu