Genel

Karakalem Çalışmaları Yapmak İster misiniz?

Sizde karakalem çalışmaları yapmak ve öğrenmek istiyorsanız doğru yerdesiniz.

Karakalem çalışmaları,ahşap çerçeve içerisinde konulan kağıt üzerine grafit maddesi ile gri ve siyah tonlardan oluşan resim çalışmasıdır.Orta çağ ve rönesans dönemine kadar uzanan karakalem çalışmaları kağıt,parşömen ve tahta üzerine yapılan eserler ile ortaya çıkmıştır.16.yüzyılda başlayıp günümüze kadar gelen bu sanat dalı hala popülerliğini korumaktadır.

Sizde karakalem çalışmaları öğrenmek ve yapmak istiyorsanız bu konuda eğitimin önemli ve biraz da yeteneğinizin olması gerektiğini unutmamalısınız.

Başlayalım mı?

Kolay ve Basit Karakalem Çalışmaları

Kolay karakalem çalışmaları yaparak sizde güzel ve kaliteli objeler çizebilir ve ortaya çıkarabilirsiniz.Bu konuda yeteneğiniz olsa bile belirli çizim teknikleri konusunda bilginiz yok ise zorlanacağınız kesin.Bu sebeple kolay çizimler yaparak işe başlayabilirsiniz.Aşağıda Altın Akademi isimli Youtube kanalında gösterilen soğan çizimi örneği ile yapılan basit karakalem çalışmaları sayesinde tonlamaları ve detayları öğrenebilirsiniz.

Karakalem Obje Çalışmaları

Karakalem çalışmaları konusunda yolun başında büyük manzara resimleri ya da insan portreleri çizmeye çalışmak sanırım sizin için zor olacaktır.Bu sebeple daha kolay olarak çizmeye başlayacağınız karakalem obje çalışmaları sayesinde detaylar konusunda kendinizi yetiştirebilirsiniz.

Bazı karakalem obje çalışmaları için öncelikle EKT isimli YouTube kanalı üzerinde paylaşılan bir obje çizimi videosunu izleyebilirsiniz.

Karakalem Obje Çalışmaları Örnekleri

Karakalem çalışmaları yapacağınız portre üzerinde basit,kolay ama sizi eğitecek oble çalışmaları yaparak resim yapma konusunda kendinizi geliştirebilirsiniz.Dünyaca ünlü karakalem ressamlarından Armin Merssmankadar kaliteli çizimler yapmanız için daha yolunuz uzun.

Karakalem Manzara Çalışmaları İçin İpuçları

Karakalem çalışmaları konusunda en öne çıkan tasarımlar genellikle insan portreleri olsa da daha profesyonel çizimler elde etmek konusunda manzara resimleri bu konuda gerçekten muazzamlar.Şimdi sizler için karakalem manzara çalışmaları hakkında ufak ama etkili bilgiler vermek istiyoruz.

Kaçırmayın !!!  Gitar Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Dağ ve Yamaç Resimleri Yapın

Karlı dağ resimleri yapmak karakalem çalışmalarında öncelikilerinizden biri olabilir.Bunun sebebi beyaz kağıt üzerine hafif dokunuşlar ile çizeceğiniz ve gölgelendireceğiniz manzaralar hemen kendisini ön plana çıkartabiliyor.Örnek resimde ki arka planın hafif sürtünmeler ile yapılan gölgelendirmelerine ve dağ resminin karsız kayalık alanlarının nasıl ortaya çıktığına dikkatlice bakabilirsiniz.Dağ manzarasının önünü kaplayan dikine yükselen ağaçlar ile dağ eteklerini kapatarak mükemmel bir sonuç elde edilmiş.

Ağaçların yoğun ve koyu vurgularına dikkat edin.Teker teker yapacağınız vuruşlar ile ağaçların yapraklarını yaparken aralarda kalacak ufak boşluklar ise yapraklar üzerinde kar efekti vermekte.

Nehir ve Kayalardan Akan Su Resimleri

Nehir ve dereler üzerinde yapacağınız çalışmalar size fazla detaylı olmayan ancak mükemmel karakalem çalışmaları yapmanıza olanak sağlayabilir.Örnekte gördüğünüz gibi kayaların diplerinde ki gölgelendirme ile güneş ışığının vuruş noktaları belli edilirken sadece kayaların suyun üstüne çıkan yüzeylerini çizerek ve suya verilecek ufak dokunuşlar ile gerçekten kaliteli ve kolay karakalem çalışmaları ortaya çıkıyor.

Artistnetwork.com isimli internet sitesi üzerinde yayınlanan videoyu izleyerek ufkunuzu daha da genişletebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu